Prawie 200 osób przebadało się podczas wiślańskiego EXPO Zdrowie

23 maja na rynku w Wiśle odbyła się wystawa EXPO Zdrowie zorganizowana przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) oraz Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Wiśle, który w tym roku obchodzi swoje stulecie. Na uczestników czekały badania, konsultacja lekarska oraz degustacja pysznych i zdrowych potraw.  

–  Pogoda dopisała, a wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem – mówi Julia Troszok, kierownik filii ChSCh w Wiśle. –  W ciągu sześciu godzin 185 osób skorzystało ze wszystkich stanowisk, na których propagowaliśmy osiem zasad zdrowia, tj. światło słoneczne, powietrze, ruch, wodę, dietę, wstrzemięźliwość, odpoczynek i spokój. Każdy z zarejestrowanych uczestników wziął udział w pomiarze ciśnienia, badaniu pojemności płuc, teście harvardzkim, pomiarze cukru we krwi, a następnie swoje wyniki konsultował z lekarzem. Imprezie towarzyszyła też degustacja zdrowych potraw i stoisko z literaturą prozdrowotną.

Wystawę obsługiwało 27 wolontariuszy, w tym trzech lekarzy i dwie pielęgniarki. Stoisko z degustacją, na którym można było zaopatrzyć się również w przepisy, było wprost oblegane. 

– Myślę, że sporo osób wzbogaci swoje jadłospisy o potrawy z rzadko używanych, a bardzo cennych dla zdrowia produktów, takich jak słonecznik, dynia czy kasza jaglana – mówi Julia Troszok. – Wielu uczestników pytało, kiedy odbędzie się kolejna taka wystawa.

EXPO Zdrowie w Wiśle, będące częścią projektu „Szlachetne zdrowie”, dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykńskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej.