Uzbrajamy Polaków w walce z chorobami cywilizacyjnymi

Wystawa Expo Zdrowie powstała, aby promować zdrowy styl życia i edukować społeczeństwo na temat profilaktyki zdrowotnej. Jej celem jest zwiększenie świadomości zdrowotnej Polaków.

Dlaczego wystawy EXPO Zdrowie są potrzebne

W Polsce co roku ponad 80 tysięcy osób przechodzi zawał serca. Około 10% z nich umiera w trakcie pierwszego zawału, zanim nadejdzie jakakolwiek pomoc, 15% – w trakcie drugiego zawału. Przyczyną połowy przedwczesnych zgonów są choroby serca i układu krążenia. Również co roku w naszym kraju stwierdza się około 170 tysięcy zachorowań na raka. Polacy chorują na nowotwory coraz częściej i coraz wcześniej. Podobnie nadwaga i otyłość występują u coraz większej liczby dzieci i nastolatków oraz u około 65% dorosłych. Szacuje się, że ponad 3 miliony osób choruje na cukrzycę, a rocznie umiera z tego powodu 21 tysięcy Polaków.

Co ciekawe, schorzenia te są nieznane wśród ubogiej ludności Afryki, Azji czy Ameryki Łacińskiej. Nazywa się je „chorobami cywilizacyjnymi”, gdyż występują w krajach rozwiniętych, a związane są ze stylem życia, przede wszystkim zaś ze sposobem odżywiania („The American Journal of Clinical Nutrition” 2005, nr 81, s. 341–354). Należą do nich np.:

Nadciśnienie tętnicze
Cukrzyca
Hipoglikemia
Nadwaga i otyłość
Osteoporoza
Choroby nerek
Demencja i inne zaburzenia psychiczne
Nowotwory

Znaczenie odpowiedniego odżywiania i zdrowego stylu życia dla zapobiegania i leczenia tych schorzeń potwierdza również Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne (ADA; „The Journal of the American Dietetic Association” 2009, nr 109, s. 1266-1282).

Cel projektu

Celem EXPO Zdrowie jest zmniejszenie zapadalności na choroby cywilizacyjne oraz poprawa jakości życia. Staramy się to osiągnąć, promując zdrowy styl życia oraz zwracając uwagę na profilaktykę i leczenie chorób cywilizacyjnych.

Układ krwionośny
Metabolizm
Układ szkieletowy
Inne schorzenia cywilizacyjne

Ocenia się, że gdyby zostały wprowadzone zasady zdrowia prezentowane podczas organizowanych przez nas wystaw, odsetek przedwczesnych zgonów, zapadalności na choroby serca czy raka mógłby zmaleć o 60–80%, a średnia długość życia przy równoczesnej poprawie jego jakości – wzrosnąć o 6–12 lat. W efekcie pozwoliłoby to zredukować wydatki na zdrowie zarówno w budżetach domowych, jak i państwa.

Jak to działa?

Wystawa może pojawić się praktycznie wszędzie w pobliżu grupy docelowej dla której jest organizowana. Organizowaliśmy wystawy w ministerstwach, dla pracowników dużych firm, w szkołach, jednak najczęściej pojawiamy się w miejscach ogólnie dostępnych dla wszystkich ludzi.

Szkoły
Centra handlowe
Rynki miast
Korporacje

Interakcyjny charakter wystawy sprawia, że szybko zyskuje ona kolejnych zwolenników.

Program realizuje zespół specjalistów: lekarzy, promotorów zdrowia, terapeutów uzależnień, których wspierają lokalni wolontariusze – entuzjaści zdrowego stylu życia.

8 zasad zdrowia

Wystawa składa się z ośmiu stanowisk, a każde z nich promuje jedno hasło zdrowego stylu życia:

Odżywianie

Zarówno to, co spożywamy, jak również sposób, w jaki zjadamy posiłek, ma decydujące znaczenie dla naszego zdrowia. Niekoniecznie wszystko to, co lubimy, nam służy. Trzeba tak jeść, aby każdego dnia dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Niebagatelne jest również zadbanie o regularność w spożywaniu posiłków. Najbardziej fizjologiczną formą odżywiania jest prawidłowo zestawiona dieta wegetariańska. Zawiera ona bogactwo antyoksydantów, jest dietą wysokobłonnikową, dostarcza łatwo przyswajalnego białka oraz niezwykle cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, nie zawiera zaś cholesterolu.

Ćwiczenia fizyczne

Ruch jest oznaką życia. Jest też konieczny dla zdrowia. Stanowi znakomity sposób na zachowanie młodości i długowieczności, warunkuje bowiem procesy odnowy i regeneracji. Kiedy ćwiczymy, wszystkie komórki naszego ciała nabierają siły i tężyzny, a w organizmie tworzy się równowaga hormonalna, powodująca prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów. Ćwiczenia są potrzebne w każdym wieku, ale wskazane są tym bardziej, gdy człowiek jest starszy. Nie jest dobrze ćwiczyć w atmosferze współzawodnictwa czy ponad możliwości. Najbardziej polecaną formą ćwiczeń są spacery z możliwością podziwiania piękna otaczającej nas przyrody.

Woda

Woda jest głównym składnikiem naszej krwi. Stanowi ona około 70% masy ciała. Organizm zużywa wodę do oczyszczania i chłodzenia oraz do zachowania równowagi chemicznej. Tracimy wodę podczas pocenia, oddychania oraz wydalania, a utrata 20% wody z organizmu grozi śmiercią. Przeprowadzone eksperymenty wykazują, że sportowcy, którzy pili tylko tyle wody, by zaspokoić pragnienie, nie mieli aż takiej wytrzymałości jak ci, którzy wypili tyle wody, ile jej utracili. Sportowcy, którzy wypili więcej wody, byli mniej zmęczeni, a temperatura ich ciała podczas wysiłku w dalszym ciągu była zbliżona do normalnej.

Światło słoneczne

Światło słoneczne jest nadrzędnym czynnikiem warunkującym właściwy metabolizm i równowagę hormonalną w ustroju. Światło słoneczne uaktywnia serotoninę, jeden z głównych neurotransmiterów w układzie nerwowym. Poprzez to poprawia nastrój i powoduje dobre samopoczucie. Ćwiczenia fizyczne w połączeniu z kąpielą słoneczną są bardzo ważną częścią leczenia stanów depresyjnych. Światło słoneczne umożliwia też produkcję witaminy D i przez to wpływa bardzo znacząco na stan kości, obniża poziom cholesterolu i wzmacnia układ odpornościowy.

Prawdopodobnie wiesz, jak ważne jest słońce dla życia na ziemi. Zapewnia ciepło, światło i – pośrednio – pokarm. Jaki wpływ ma ono na twoje życie?

Wstrzemięźliwość

Aby zachować życie, potrzeba pewnego zrównoważenia. Trzeba znaleźć czas na pracę i zabawę, odpoczynek i hobby. Trzeba utrzymywać dobre stosunki z ludźmi oraz zadbać o rozwój duchowy. Właściwe zrozumienie wstrzemięźliwości nie polega na eliminowaniu rzeczy, których pragniemy, ale na naturalnym stosowaniu tego, czego naprawdę potrzebują nasze geny, komórki i tkanki. Trzeba unikać szkodliwych substancji, takich jak alkohol, kawa, herbata, narkotyki, leki chemiczne, a to, co korzystne dla organizmu stosować zgodnie ze zdrowym rozsądkiem. Zasada wstrzemięźliwości jest zasadą życia. Jeżeli ją łamiemy, możemy stracić zdrowie, a w konsekwencji również życie.

Powietrze

Powietrze jest pierwszą i najważniejszą potrzebą naszego organizmu. Bez jedzenia możemy żyć kilka tygodni, bez picia kilka dni, ale bez powietrza tylko kilka minut. Każda spośród 100 trylionów komórek naszego organizmu musi stale otrzymywać tlen, w przeciwnym razie umiera. Tlen jest nieodzowny w mitochondriach komórkowych do produkcji ATP, czyli energii potrzebnej do życia. Aby zapewnić stałą dostawę świeżego powietrza, najlepiej regularnie przewietrzać mieszkanie i miejsce pracy, spać przy otwartym oknie, otoczyć się zielonymi roślinami, nie palić papierosów i nie przebywać w środowisku palących, regularnie ćwiczyć i przebywać jak najwięcej na zewnątrz. Najcenniejsze jest powietrze bogate w ujemne jony: blisko wodospadów, jezior i rzek, nad brzegiem morza, w lasach i po burzy.

Odpoczynek

Kiedy jesteśmy zmęczeni, nic bardziej nie cieszy niż możliwość odpoczynku. Bez snu i odpoczynku organizm bardzo szybko się wyczerpuje. Najlepiej, aby sen nocny trwał 7–8 godzin i rozpoczynał się na kilka godzin przed północą. Dodatkowo człowiek potrzebuje codziennego odpoczynku po pracy. Wtedy najlepiej odpręża wyjazd poza miasto, praca na działce, dobra lektura, modlitwa. Nie można też zapominać o potrzebie odpoczynku siódmego dnia tygodnia. Jeden dzień w tygodniu wolny od pracy jest szczególnie ważny. Ten dzień Bóg zaplanował, aby szczególnie błogosławić i uzdrawiać. Mówiąc o formach odpoczynku nie można zapomnieć również o potrzebie zaplanowania przyjemnych wakacji.

Spokój

W każdym człowieku istnieje niewytłumaczalne pragnienie, pociągające do Tego, który nadaje właściwy sens życiu człowieka. On cudownie stworzył nasz organizm i stale podtrzymuje go przy życiu. On jest źródłem wszelkiego dobra. Napełnia serce człowieka miłością, wiarą, zaufaniem i nadzieją, które są fundamentem zdrowia, dobrego samopoczucia i satysfakcji. Jesteś w trudnej sytuacji? On da rozwiązanie. Jesteś słaby? On wzmocni. Jesteś nieświadomy? On objaśni. Jesteś zraniony? On uleczy. Jedynie poprzez żywy kontakt z Nim życie daje prawdziwą radość i sięga po wieczność.

Uczestnicy opuszczając wystawę wiedzą, co korzystnie wpływa na zdrowie i są zachęceni do wprowadzenia koniecznych zmian w stylu życia, aby ustrzec się chorób i zachować witalność na długie lata.

„Ciekawe, zapadające w pamięć doświadczenie mające moc zmienić codzienne decyzje.” – Michał Kuczek, psycholog

Korzyści z uczestnictwa w EXPO Zdrowie

Najwyższy czas, aby wystawa pojawiła się w Twojej okolicy!