Na rynku w Ustroniu

2 czerwca 2024 roku rynek w Ustroniu zamienił się w miasteczko namiotowe. Za sprawą organizatorów tegorocznej wystawy Expo Zdrowie przed Urzędem Miasta Ustroń ustawiono 24 namioty.
Na EXPO zarejestrowało się i skorzystało z całości ponad 200 osób, a co najmniej drugie tyle odwiedziło wystawę bez rejestracji.

Do dyspozycji uczestników było około 50 wolontariuszy, którzy obsługiwali ponad 15 różnych punktów konsultacyjnych, gdzie wykonywano m.in. pomiar ciśnienia tętniczego krwi, cukru we krwi, spirometrię, BMI. Chętni mogli sobie zrobić test harwardzki, sprawdzić wiek biologiczny, skorzystać z masażu rozluźniającego czy ćwiczeń uwalniających od bólu kręgosłupa.

Uczestnicy wystawy zasięgali porad podologicznych, medycznych i psychoterapeutycznych. Można było się także dowiedzieć, jak wykonywać zabiegi hydroterapeutyczne oraz dlaczego picie wody jest tak ważne dla naszego zdrowia.

Nie lada atrakcją okazało się stoisko zachęcające do degustacji specjalnie w tym celu przygotowanych wegetariańskich i wegańskich specjałów.

Na najmłodszych czekał namiot, w którym mogli spędzić czas w miłym towarzystwie, podczas gdy ich rodzice korzystali z poszczególnych punktów konsultacyjnych.

Dla odwiedzających wystawę Expo Zdrowie przygotowano ponadto minisklepiki ze zdrową żywnością, suplementami diety oraz z ekologicznymi wyrobami zielarskimi, gdzie podawano zdrową herbatę na bazie ziół. Stoiska te cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Podczas trwania wystawy przeprowadzono wiele rozmów z ludźmi trapionymi przez rozmaite schorzenia, w tym z osobami zmagającymi się z depresją czy stanami obniżonego nastroju. Nasi terapeuci mogli udzielić pomocy doraźnej, jak też skierować do placówek oferujących stosowną pomoc.

Pogoda dopisała, choć na sam koniec trzeba było w pośpiechu zwijać namioty z powodu nadciągającej burzy.

Organizatorzy wystawy są wdzięczni, że Urząd Miasta Ustroń wspiera akcje w rodzaju wystawy EXPO Zdrowie czy Klubu Zdrowia, w których to działaniach stawiamy na profilaktykę, zachęcając do prowadzenia zdrowego stylu życia.