Lądek-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka: Polacy się nie badają. Zmieńmy to!

Dlaczego należy pić dużo wody? Jak wysiłek fizyczny wpływa na organizm? Czy mój poziom cholesterolu i cukru jest w normie? Na te i inne pytania mogli znaleźć odpowiedź uczestnicy wystawy EXPO Zdrowie, która odbyła się 24 czerwca w Lądku-Zdroju. Z programu skorzystało 200 osób. 

Około 50% Polaków nie wykonuje systematycznie badań profilaktycznych. Z reguły udajemy się do lekarza dopiero wtedy, gdy coś nam dolega. Projekt EXPO Zdrowie powstał po to, by zwiększać świadomość zdrowotną społeczeństwa i zachęcać do częstszego kontrolowania naszego stanu zdrowia. 
 
W niedzielę, przy pięknej pogodzie rynek w Lądku-Zdroju zapełnił się przechodniami. Tam czekała na nich atrakcyjna ekspozycja. Każde ze stoisk to inne zagadnienie zdrowego stylu życia – od diety po wypoczynek. Uczestnikom pomagali wolontariusze, którzy udzielali porad i wykonywali badania, m.in. spirometrię, pomiar ciśnienia, cholesterolu, cukru i tkanki tłuszczowej, a także test harwardzki. Test ten polega on na wchodzeniu i schodzeniu z około 40-50 cm stopnia przez około 4 min. Przed i po wysiłku mierzone jest tętno, a uzyskany wynik służy do obliczenia wskaźnika wydolności organizmu.

Po wysiłku można było napić się wody, a na jednym z kolejnych stoisk także skorzystać z masażu. Wszystkie badania służyły do obliczenia wieku biologicznego, czyli wieku uwzględniającego nie rok urodzenia, a stan zdrowia. Z programu, przechodząc przez wszystkie stanowiska, skorzystało 200 osób. 

Imprezie towarzyszył punkt informacyjny na temat mammografii, degustacja zdrowych potraw, stoisko z książkami, stoisko oferujące darmowe kursy, m.in. rodzinne i zdrowotne, Korespondencyjnej Szkoły Lepszego Życia oraz punkt konsultacyjny ds. uzależnień.     

– Była to pierwsza wystawa EXPO Zdrowie w Lądku-Zdroju – mówi Marek Jankowski, koordynator EXPO Zdrowie w województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim – Kolejna wystawa odbędzie się na rynku w Bystrzycy Kłodzkiej, już 1 lipca, w godzinach 12-17.

Organizatorem imprezy w Lądku-Zdroju byli Chrześcijańska Służba Charytatywna (ChSCh) oraz Urząd Miasta i Gminy w Lądku-Zdroju. W Polsce projekt EXPO Zdrowie prowadzą Fundacja „Źródła Życia”, Chrześcijańska Służba Charytatywna, Polskie Stowarzyszenie „Zdrowa Rodzina” oraz Korespondencyjna Szkoła Lepszego Życia.