80 przebadanych osób. Udana impreza zdrowotna w Skoczowie

18 czerwca w Zespole Szkół  nr 1 w Skoczowie odbyła się atrakcyjna wystawa EXPO Zdrowie. Była to pierwsza wystawa tego typu zorganizowana przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). We wspaniałej atmosferze ponad 80 osób mogło poznać swój ogólny stan zdrowia i dowiedzieć się, co zrobić, by go poprawić i utrzymać dobrą kondycję przez długie lata.

– Wystawę zorganizowaliśmy w trzeci poniedziałek miesiąca zamiast tradycyjnego spotkania naszego klubu zdrowia – mówi Andrzej Cichy, kierownik filii ChSCh w Skoczowie. – Na uczestników czekał m.in. pomiar cukru we krwi, tkanki tłuszczowej i ciśnienia oraz obliczanie wskaźnika masy ciała (tzw. BMI).

Imprezę przeprowadziło 35 wolontariuszy. Porad udzielał ratownik medyczny. Na jego stoisku można też było określić komputerowo swój wiek biologiczny, obliczany na podstawie badań i ankiet przeprowadzonych podczas EXPO Zdrowie. Wszyscy chętni mogli skorzystać z degustacji wegetariańskich potraw oraz zaopatrzyć się w materiały o tematyce zdrowotnej. Zmęczonym chwilę relaksu zapewniało dwoje zawodowych masażystów. Na końcu ośmiu stoisk ekspozycji na uczestników czekała też konsultacja lekarska.

– Rozpoczęliśmy przed godziną 17, a zakończyliśmy około 20 – relacjonuje Andrzej Cichy. – Na stoiskach przebadanych było ponad 80 osób. Wystawa dała ogromne zadowolenie zarówno wolontariuszom jak i uczestnikom. Panowała wspaniała atmosfera.

Wielu uczestników EXPO Zdrowie zdecydowało się regularnie uczestniczyć w spotkaniach klubu zdrowia prowadzonego przez skoczowską filię ChSCh. Ci, którzy już wcześniej uczestniczyli w spotkaniach klubu, po udziale w wystawie EXPO Zdrowie zgłosili zapotrzebowanie na nowe tematy, takie jak hydroterapia (zapewne za sprawą jednego ze stoisk wystawy EXPO Zdrowie zatytułowanego Woda), wykład neurologa i inne.

Organizatorzy już zapowiadają, że przyszłym roku również odbędzie się wystawa EXPO Zdrowie, tym razem w Miejskim Centrum Kultury w Skoczowie.

Projekt EXPO Zdrowie (Health EXPO) powstał na podstawie formuły NEWSTART stworzonej w amerykańskim ośrodku Weimar Center of Health&Education. NEWSTART to program wczasów zdrowotnych, którego nazwę tworzą pierwsze litery ośmiu wyrazów: N, ang. nutrition – dieta; E, exercises – ćwiczenia fizyczne; W, water – woda; S, sunlight – światło słoneczne; T, temperance – wstrzemięźliwość; A, air – powietrze; R, rest – odpoczynek; T, trust – zaufanie. Tych osiem słów nazywa podstawowe zasady zdrowia, które są promowane podczas EXPO Zdrowie.

Początki EXPO Zdrowie sięgają lat 80. Obecnie program ten znany jest na wszystkich kontynentach. W Europie takie wystawy zdrowotne realizowane są z powodzeniem m.in. w Portugalii i Czechach. W Polsce premiera odbyła się w 2010 roku. Projekt w naszym kraju realizują Fundacja Źródła Życia, Chrześcijańska Służba Charytatywna, Polskie Stowarzyszenie „Zdrowa Rodzina” oraz Korespondencyjna Szkoła Lepszego Życia.